Blohm&Voss Bv141

Rys historyczny

W 1937 roku dowództwo Luftwaffe wydało nowe wymagania techniczne na taktyczny samolot rozpoznawczy. Opracowano wtedy szereg nowych projektów samolotów rozpoznawczych, które poddano ocenie dowództwa Luftwaffe. Wśród projektów znalazł się projekt dr inż. Richarda Vogta z zakładów Blohm & Voss, oznaczony symbolem Ha 141. Był to projekt jednosilnikowego samolotu rozpoznawczego, który jednak miał niesymetryczną budowę. Trzyosobowa kabina tego samolotu znajdowała się bowiem na płacie z prawej strony od właściwego kadłuba, zakończonego silnikiem i usterzeniem. Projekt ten nie został przyjęty.

Źródło: wikipedia.com

Pomimo tego wytwórnia zbudowała prototyp tego samolotu oznaczony Ha 141-0. Prototyp ten został oblatany 25 lutego 1938 roku, wykazując dobre właściwości lotne, co przyczyniło się do zamówienia 3 prototypów tego samolotu, w tym pierwszego uprzednio zbudowanego prototypu, który otrzymał nazwę Blohm & Voss Bv 141 V-2. We wrześniu 1938 roku oblatano następny prototyp oznaczony Bv 141 V-1, który różnił się kształtem kabiny załogi. Samoloty te, jak również następny prototyp, oznaczono V-3. Napędzane były silnikiem gwiazdowym 9-cylindrowym BMW-132N o mocy 952 KM (700 kW).

Prototypy samolotu Bv 141 zachowywały się w locie poprawnie. Moment wynikający z asymetrii ciągu zrównoważony był oddziaływaniem strumienia zaśmigłowego na usterzeniu pionowym, a niesymetryczne położenie środka masy było równoważone przez moment oporu śmigła.

Zamówiono 5 samolotów serii doświadczalnej, które poddano próbom w tym także bojowym. Próby te wypadały pomyślnie, lecz dowództwo Luftwaffe niechętnie odnosiło się do nowatorskiej konstrukcji samolotu. Głównym zarzutem była zbyt mała moc silnika. Wtedy opracowano nową wersję samolotu dostosowaną do 14-cylindrowego silnika w układzie podwójnej gwiazdy BMW-801 o mocy 1564 KM (1150 kW). Zmieniono wtedy także budowę płatowca, zwiększając rozpiętość i zmieniając obrys płata oraz kształt i przekrój kadłuba. Zasadniczej zmianie uległo usterzenie poziome, które stało się niesymetryczne, przesunięte w lewo, przez co tylny strzelec miał nieograniczone pole ostrzału. Pierwszy samolot nowej wersji B-01 został oblatany w styczniu 1941 roku. Zbudowano jeszcze 5 samolotów Bv 141B-0, lecz ostatecznie Luftwaffe zrezygnowało z tej konstrukcji w związku z wejściem do uzbrojenia samolotu rozpoznawczego Focke-Wulf Fw 189.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Hobby Boss (81728) z 2014 roku, w skali 1/48. Malowany aerografem, farbami Hataka (orange).

Kamuflaż: prototyp Bv141 v10 z 1941 roku (nr 0210002), Aufklärungsschule (Szkoła Lotnictwa Rozpoznawczego) w Grossenheim w Saksoni, Niemcy.

Dodaj komentarz