Sd.Kfz. 184 Schwerer Jagdpanzer „Elefant”

Rys historyczny

Sd.Kfz. 184 Schwerer Jagdpanzer „Elefant” był zmodernizowaną wersją powstałego w początkach 1943 roku, niszczyciela czołgów „Ferdinanda”. Został on zaprojektowany w oparciu o podwozie nieprzyjętego do produkcji prototypu czołgu Tiger (projektu Porsche).

źródło: worldwarphotos.info

Ferdynandy użyte pod Kurskiem zupełnie się jednak nie sprawdziły. W związku z czym zostały wycofane z frontu (48 sztuk) i wysłane do zakładów Nibelungenwerk w celu modernizacji.

Program przebudowy został ukończony w marcu 1944 i pojazdy Sd.kfz. 184 wysłano do Włoch. Przypadkowo, bez związku z modernizacją, nazwę pojazdu zmieniono zgodnie z sugestią Hitlera na „Elefant”.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Tamiya (35325) z 2012 roku, w skali 1/35. Malowany aerografem, farbami Gunze H.

Kamuflaż: s.Pz.Jg.Abt. 653, maj 1944, Włochy

____________

Real story

Elefant 102 Fgst. 150071 rozpoczął służbę jako Ferdinand nr 633 z 2./s.Pz.Jg.Abt. 654 dowodzonego przez Feldfebla Meyera pod Kurskiem w 1943 roku. Możliwe, że Ferdinand 633 uległ pożarowi silnika podczas pobytu pod Kurskiem. Zapiski wskazują, że 633 był w konserwacji przez 9 dni. Wymieniono dwa silniki benzynowe, wymieniono koła zębate oraz przeprowadzono remont i czyszczenie układu chłodzenia. Wymieniono wentylatory podłogowe i ponownie zamontowano alternator.

23 maja 1944 r. rozpoczęła się operacja Buffalo, czyli alianckie przełamanie przyczółka Anzio.    Dziewięć Elefantów z 1./s.Pz.Jg.Abt. 653 ustawiono na przygotowanych pozycjach 2 km za linią frontu wzdłuż Via Appia, czekając na wroga. Via Appia to starożytna droga rzymska (autostrada nr 7), która biegnie z południowego wschodu przez Cisternę, a następnie kieruje się na północny zachód w stronę Velletri i Rzymu. Elefant 102 był prawdopodobnie rozmieszczony w Cisternie lub jej okolicach.

24 maja Elefant 102 został unieruchomiony przez pożar silnika gdzieś wzdłuż drogi Cisterna-Corina północny wschód od Cisterny, albo podczas wycofywania się, albo podczas prowadzenia kontrataku. Załoga zostawiła w Elefancie pułapkę z granatami rozwieszonymi wewnątrz, po czym porzuciła go i wycofała się z okolicy.

Dodaj komentarz