Heinkel He162 A-2 „Salamander”

Rys historyczny

Rewolucyjny niemiecki Heinkel He162 przeszedł od etapu rozwoju do wdrożenia w niezwykle krótkim okresie siedmiu miesięcy. We wrześniu 1944 r., kiedy Niemcy cierpiały z powodu ciągłych dziennych i nocnych bombardowań alianckich, niemieckie Ministerstwo Lotnictwa ogłosiło zaproszenie do składania wniosków dotyczących prostego do kontrolowania i łatwego w produkcji jednosilnikowego myśliwca odrzutowego o nazwie Volksjäger (Myśliwiec Ludowy). Wśród warunków, które należało spełnić, była prędkość maksymalna powyżej 750 km/h, długotrwałość lotu powyżej 30 minut i odległość startu 500m.

Źródło: worldwarphotos.info

Aż 7 firm, w tym Messerschmitt i Arado, złożyło oferty w wymaganych 5 dni. Ostatecznie wybrano propozycję P.1073 Heinkela. Obiecywała ona łatwy do masowej produkcji odrzutowiec, który można by skonstruować w stosunkowo krótkim czasie.

Rzeczywiście, prototypowy model przeszedł pomyślnie lot testowy na początku grudnia, zaledwie trzy miesiące po rozpoczęciu projektu. Pierwszy Model produkcyjny, oznaczony He162 A-2, posiadał silnik BMW003 osiągający prędkość maksymalną 838 km/h i był produkowany od połowy stycznia 1945 roku. Był uzbrojony w dwa karabiny maszynowe MG151 kal. 20 mm.

Wyjątkowy projekt He162 ulokował gondolę silnika na szczycie kadłuba, za kokpitem. Taki układ wymagał zastosowania fotela wyrzucanego, co było wówczas stosunkowo nową innowacją. Istniejąca jednostka, I/JG1, została zastąpiona samolotami He162 oraz Focke-Wulf Fw190 i została wysłana na lotnisko Leck w pobliżu duńskiej granicy pod koniec marca 1945 roku.

Chociaż w niewielkim stopniu przyczynił się do wyniku wojny, przełomowy He162 stał się podstawą rozwoju wojskowych myśliwców odrzutowych na nadchodzące dziesięciolecia.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Tamiya (61097) z 2006 roku, w skali 1/48. Malowany aerografem, farbami MRP oraz Gunze H.

Kamuflaż: Stab/JG 1 White 23 (Ob. Herbert Ihlefeld), maj 1945, Leck, Niemcy

Dodaj komentarz