Jagdpanzer 38(t) Hetzer (early)

Rys historyczny

Niemieckie działo pancerne Jagdpanzer 38(t) zostało opracowane w 1943 roku, a produkcja seryjna ruszyła w kwietniu 1944. We współczesnej literaturze popularnie nazywany jest Hetzer (z niem. „Podżegacz”), aczkolwiek nie była to oficjalna nazwa (miała być przeznaczona dla niewyprodukowanego czołgu E-10). Niemniej, była ona stosowana także podczas II wojny światowej i jest spotykana w części dokumentów.

Źródło: worldwarphotos.info

Największymi zaletami pojazdu była szybka i tania produkcja, niska sylwetka oraz silnie pochylone płyty pancerza, co sprzyjało rykoszetowaniu pocisków. Głównym minusem było umieszczenie armaty z prawej strony, gdyż ta była zaprojektowana do ładowania z prawej strony, lecz ładowniczy w pojeździe znajdował się z lewej strony. Sprawiało to problemy dla celowniczego i ładowniczego, przez co obniżało szybkostrzelność.

Niemcom udało się wykorzystać dosyć już stare podwozie PzKpfw 38(t) do taniej masowej produkcji pojazdu, który był skuteczny w ostatnim okresie wojny. Od kwietnia 1944 do końca wojny w Europie w maju 1945 Niemcy wybudowali 2584 wozy, głównie w czeskich zakładach Škody.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Academy (13278) z 2013 roku, w skali 1/35. Malowany aerografem, farbami Mission Models.
Kamuflaż: (PRAWDOPODOBNIE) 8. Dywizja Kawalerii SS „Florian Geyer”

Dodaj komentarz