Panther Ausf.A

Rys historyczny

Kiedy niemiecki Panzer IV zmierzył się z rosyjskim T-34 w czerwcu 1941 roku, został upokorzony przez tego drugiego. W związku z czym, grupa niemieckich specjalistów od uzbrojenia została wysłana na front rosyjski w celu przeanalizowania zdobycznego T-34.

Źródło: worldwarphotos.info

W wyniku tego powstał projekt Panther, który zaadaptował wiele udanych cech konstrukcyjnych z T-34. Były to głównie pochyły pancerz i szerokie gąsienice (aby ułatwić manewrowanie w warunkach śniegowych na froncie wschodnim). We wrześniu 1942 roku przetestowano pierwszy prototyp i od razu wprowadzono go do służby. Była to wersja Ausf.D.

Druga wersja, Ausf.A, weszła do produkcji w sierpniu 1943 roku. Wersję tę od wersji Ausf.D różniły: mechanika wieży, sposób zazębienia jej płyt pancernych oraz typ wieżyczki dowódcy. Krótko po rozpoczęciu produkcji wersji Ausf.A zmieniono konstrukcję kadłuba i osadzenie karabinu maszynowego strzelca radiotelegrafisty z zamykanego w pionie klapką pancerną na jarzmo kuliste Kugelblende 50.

Działo 75 mm w Panterze było jednym z najpotężniejszych dział II wojny światowej i odniosło jeszcze większy sukces w przebijaniu pancerza wroga niż działo Tygrysa I kalibru 88 mm. Czołg Panther był również wyposażony w dwa 7,92 mm Maschinengewehr 34 (MG-34) do walki w zwarciu; jeden był montowany współosiowo z działem głównym, a drugi był zamontowany w przednim pancerzu pochyłym i obsługiwany przez radiooperatora.

W późniejszych ulepszeniach produkcyjnych do kopuły dowódcy przymocowano mocowanie, dzięki czemu można było zamontować trzeci MG-34 do celów przeciwlotniczych. Pancerz przedni Pantery składał się z jednorodnej płyty stalowej o grubości 80 mm, nachylonej pod kątem 55 stopni od pionu, połączonej i spawanej dla zwiększenia wytrzymałości. To sprawiło, że element ten był mniej przepuszczalny dla czołgów alianckich i radzieckich. Przód wieży pokryty był 100-milimetrowym odlewanym jarzmem w kształcie półkola o zakrzywionym kształcie, który miał odbijać nadlatujące pociski. Aby zmniejszyć wagę, poświęcono pancerz boczny, który miał średnio od 40 do 50 mm grubości, przez co Pantera była podatna na ataki z boków alianckich i radzieckich czołgów i dział.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Tamiya (35065) z 1988 roku, w skali 1/35. Malowany aerografem, farbami Model Mission.

Dodaj komentarz