Panzerkampfwagen 38(t) Ausf. E/F

Rys historyczny

LT vz.38 powstał w Czechosłowacji, ale do masowej produkcji został wprowadzony dopiero przez Wehrmacht (po zajęciu tego kraju przez Niemcy) w latach 1939-42 pod nazwą PzKpfw 38(t).

źódło: worldwarphotos.info

W sumie wyprodukowano około 1500 egzemplarzy tych czołgów. Maszyny te powstały w licznych wersjach, odpowiednio dostosowanych do warunków frontowych. Okazały się bardzo mobilne, skuteczne w walce i dobrze uzbrojone, a ich konstrukcję cechował praktycyzm. W konstrukcji tego typu czołgów najistotniejsze okazało się podwozie, gdyż na jego podstawie zbudowano później skuteczne działa samobieżne, takie jak Marder lub Hetzer.

Czołgi lekkie, takie jak właśnie Pz.kpfw.38(t) tworzyły podstawę sił pancernych Wehrmachtu podczas pierwszych trzech lat wojny. To one w znacznej mierze przyczyniły się do skuteczności blitzkriegu, gdyż były pojazdami mobilnymi, doskonale odpowiadającymi zasadom szybkiej wojny oraz walk manewrowych. Doświadczenie zdobyte w tych czołgach przez ich załogi, procentowało później przy ich „przesiadaniu się” do czołgów średnich i ciężkich. Dlatego w 1942 roku wycofano je z pierwszych linii frontu i zaczęto kierować do zadań pomocniczych i tyłowych.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Tamiya (35369) z 2019 roku, w skali 1/35. Malowany aerografem, farbami Gunze C i H.

Kamuflaż: 7 Pz.Div., 1941, Rosja

Dodaj komentarz