Panzerkampfwagen VIII Maus

Rys historyczny

Decyzja opracowania superciężkiego czołgu o masie 75–90 ton została podjęta w 1942 roku. W marcu Hitler przyznał wyłączną koncesję na produkcję nowego czołgu firmie Porsche. Według uaktualnionych planów pojazd miał mieć masę 100 ton oraz działo 150 mm i być w stanie zniszczyć każdy typ sowieckiego czołgu ciężkiego, których rychłego pojawienia się na froncie spodziewało się niemieckie dowództwo.

6 kwietnia 1943 roku zaprezentowano drewnianą makietę czołgu. W oficjalnej prezentacji dla führera brał udział m.in. gen. Heinz Guderian, który jako jedyny uczestnik uroczystości skrytykował wygląd projektowanego czołgu.

źródło: worldwarphotos.info

Panzerkampfwagen VIII Maus był jednym z wielu przykładów niemieckiej megalomanii, która uwidoczniła się podczas II wojny światowej. Od początku czołg ten nie nadawał się do wprowadzenia do eksploatacji, ale mimo to prace nad nim kontynuowano. Maus powstawał z myślą o stworzeniu czołgu, który prowadziłby natarcie dużych oddziałów pancernych i stanowiłby wsparcie dla lżejszych czołgów. Ewentualnie miał być wykorzystywany podczas obrony, ale w obu przypadkach podstawowym warunkiem było zapewnienie mu osłony przed nalotami przeciwnika. Sytuacja na froncie pod koniec II wojny światowej całkowicie uniemożliwiała wykorzystanie czołgów w taki sposób.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Hobby 2000 (35003) z 2022 roku, w skali 1/35. Malowany farbami Gunze oraz Mission Models.