Rys historyczny
Bardzo rzadkim wariantem budzącego postrach czołgu ciężkiego Tiger I była broń szturmowa „Sturmtiger”, w której to na podwoziu tegoż czołgu zamontowano gigantyczny moździerz kalibru 38 cm.
Źródło: worldwarphotos.info
Jego rozwój rozpoczęto w sierpniu 1943 roku. Był przeznaczony do walki w silnie ufortyfikowanych terenach. Moździerz L/5.4 typu RW61 o krótkiej lufie został pierwotnie opracowany przez firmę Rheinmetall-Borsig do ochrony lądowej niemieckiej marynarki przed atakiem wrogich okrętów podwodnych. Aby wytrzymać ciężki odrzut do 40 ton, wybrano solidne podwozie Tiger I. Podjęto decyzję o użyciu tylko tych podwozi/kadłubów, które zostały odesłane z frontu, aby nie wpłynąć na nową produkcję czołgu. Komora bojowa została utworzona z nadbudówki przypominającej skrzynię, która była przykręcona do samego dolnego kadłuba. Jego płyta pancerza mierzona 150 mm grubości z przodu i 80 mm po bokach.
Później w niektórych Sturmtigerach do lufy moździerza dodano przeciwwagę ze stalowym pierścieniem, aby ułatwić celowanie w górę. Ogromny samobieżny pocisk rakietowy moździerza miał 149 cm długości i ważył 330 kg. W celu załadowania tych ciężkich rakiet na pokład, po prawej stronie rufowej górnej części kadłuba zamontowano ręcznie napędzany dźwig. Ze względu na rozmiar rakiety przestrzeń magazynowa była bardzo ograniczona i można było przenosić tylko 14 pocisków.
Produkcję konwersji Sturmtigera rozpoczęto w sierpniu 1944 r., a pierwsze egzemplarze swój „chrzest” bojowy przeszły ostrzeliwując Powstanie Warszawskie. Do końca grudnia ukończono łącznie 18 jednostek, które wysłano na front do akcji w końcowej fazie konfliktu.
Model
Prezentowany model jest produktem firmy Tamiya (35177) z 1989 roku, w skali 1/35. Malowany aerografem, farbami Mission Models oraz Tamiya.