Messerschmitt Bf109 G-6

Rys historyczny

Messerschmitt Bf109 został opracowany przez profesora Willy’ego Messerschmitta w latach 30. XX wieku. Chrztem bojowym tego zwinnego samolotu były misje podczas hiszpańskiej wojny domowej, gdzie okazał się lepszy od wszystkich maszyn wroga. Podczas II wojny światowej Bf109 był używany jako myśliwiec eskortowy w bitwie o Anglię. Tam jego ograniczony zasięg stał się oczywisty, więc od tej pory był używany wyłącznie jako samolot myśliwski. W miarę postępu wojny na froncie pojawiła się ulepszona wersja G.

źródło: worldwarphotos.info

G-6 Stał się najczęściej zabudowanym wariantem tego typu. Główne uzbrojenie składało się z dwóch karabinów maszynowych kalibru 13 mm zamontowanych przed kokpitem i zsynchronizowanych do strzelania przez obwód śmigła. Dodatkowo zainstalowano działko 20 mm (MG151) lub 30 mm (MK108) strzelające przez piastę śmigła.

Dzięki ulepszonym osiągom silnika i sile ognia Bf109G stał się groźnym wrogiem aliantów. As Luftwaffe, Major Erich Hartmann (352 zwycięstwa powietrzne) również pilotował maszynę tego typu.

Model

Prezentowany model jest produktem firmy Zvezda (4816) z 2016 roku, w skali 1/48. Malowany aerografem, farbami MRP.

Kamuflaż: 9./JG 52 / Yellow 1 (Lt. Erich Hartmann) / październik 1943, Rosja

Dodaj komentarz